Tym, co przekonuje do zakupu samochodu elektrycznego, są przede wszystkim koszty eksploatacji. Nie da się bowiem ukryć, że wydatki ponoszone na ładowanie elektryka są znacznie niższe w porównaniu z kosztami tankowania zwykłego auta. Sprawdźmy zatem ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego.

Ładowanie elektryka – zwykłe gniazdko czy wallbox?

Najtańszym sposobem ładowania elektryka jest ładowanie przy wykorzystaniu zwykłego, domowego gniazdka. Płynie w nim prąd przemienny o napięciu 230V i natężeniu 16A, który pozwala na dostarczenie mocy rzędu 2-2,3kW w ciągu godziny. Biorąc pod uwagę, że koszt 1kWh to przeciętnie 0,55 gr, naładowanie średniej wielkości baterii samochodowej uszczupli nasz portfel zaledwie o 20 zł. Domowe ładowanie auta elektrycznego może być jeszcze tańsze ze względu na to, że – w zależności od miejsca zamieszkania – wielu dostawców oferuje niższe ceny energii nocą. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ładowanie przy wykorzystaniu gniazdka należy do czasochłonnych sposobów ładowania. 

Popularnym pojęciem wśród użytkowników aut elektrycznych jest tzw. wallbox. Wiele osób określa go jako ładowarkę naścienną prądu przemiennego, ale w rzeczywistości jest to przystawka, która ma za zadanie zwiększać natężenie prądu. Wallbox to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych. W zamian możemy jednak liczyć na zwiększenie mocy ładowania do 7,2 kW na godzinę.

Stacjonarne i mobilne stacje ładowania

Ładowanie samochodów elektrycznych przy pomocy stacjonarnych lub mobilnych stacji ładowania to rozwiązanie zarezerwowane dla tych, dla których zdecydowanie większe znaczenie ma czas ładowania, a nie jego koszty. Stacje te wykorzystują prąd stały i są w stanie zapewnić moc ładowania na poziomie od 25 do nawet 150 kW. Koszt 1 kWh wzrasta jednak w tym przypadku do około 2,50 zł. Korzystanie ze stacjonarnych i mobilnych stacji ładowania polecane jest zwłaszcza właścicielom aut elektrycznych o dużej pojemności baterii. Planując zakup samochodu elektrycznego z myślą o takim sposobie jego późniejszego ładowania, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy auto jest do tego odpowiednio przystosowane. Odpowiednia ładowarka samochodu elektrycznego jest ważna zakup ją w naszym sklepie.

Darmowe ładowanie aut elektrycznych?

Jeszcze do niedawna mieszkańcy stolicy mogli cieszyć się możliwością bezpłatnego ładowania samochodów elektrycznych. Wszystko za sprawą tamtejszego największego operatora ładowarek – firmy Innogy, która od kilkunastu lat udostępniała stacje ładowania zupełnie za darmo, choć jakość bezpłatnej usługi dla wielu osób nie była zadowalająca. Wraz z rokiem 2020 firma postanowiła wprowadzić płatność za korzystanie z jej urządzeń. Podobne systemy płatności wdrożyły lub wdrażają również inni operatorzy stacji ładowania, a zatem trzeba przygotować się, że posiadanie samochodu elektrycznego zawsze będzie wiązało się z kosztami jego ładowania.

Auto elektryczne to znaczne oszczędności. Aby były one jak największe, warto przemyśleć kwestie ładowania i być może zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.