0.00 
0
Jak przedłużyć żywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym?

Jak przedłużyć żywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym? Zapewne niejeden właściciel elektryka zadaje sobie to pytanie. Zwłaszcza, jeśli kupił takie auto z myślą o jego dłuższej eksploatacji. Analogiczne pytanie stawiają sobie także potencjalni kupcy używanych elektryków, którzy obawiają się, że w niedługiej przyszłości może czekać ich spory wydatek w postaci regeneracji lub wymiany baterii w samochodzie. Warto zatem stosować się do kilku porad dotyczących prawidłowej eksploatacji pojazdu, dzięki czemu możliwe będzie przedłużenie żywotności akumulatorów w pojazdach elektrycznych. Na co warto zwracać uwagę? Producenci zalecają zwiększoną uwagę w kontekście:

  • sposobu ładowania akumulatora;
  • środowiska, w którym uzupełniamy energię w elektryku;
  • temperatura w czasie postoju samochodu;
  • poziom naładowania baterii;
  • sposób eksploatacji pojazdu.

Jak wydłużyć życie akumulatora w aucie elektrycznym? – ładowanie

Akumulatory litowo-jonowe, w które wyposażone są pojazdy zasilane prądem znane są od wielu lat. To wydajne źródło energii należy jednak w odpowiedni sposób ładować. Producenci elektryków zalecają uzupełnianie energii jak najmniejszym prądem. Owszem, jest to metoda, na którą nie zawsze można sobie pozwolić, natomiast niesie ze sobą znaczne wydłużenie czasu eksploatacji akumulatorów. Trudno sobie wyobrazić sytuację kiedy podczas trasy na wakacje ładujemy swój samochód przez 10 czy 15 godzin, jednak warto ograniczyć korzystanie z szybkich ładowarek do minimum. Im częściej z nich korzystamy, tym krótsze będzie życie źródła energii w naszym pojeździe.

Środowisko ładowania akumulatora w samochodzie elektrycznym

Choć nie jest to najważniejsze kryterium życia baterii w naszym samochodzie elektrycznym, warto zwrócić uwagę na ten szczegół. Wszak na czas eksploatacji składa się kilka różnych czynników. Warto zatem w sposób odpowiedzialny uzupełniać poziom energii w aucie. Akumulatory nie lubią skrajności. Dlatego istotnym jest by zapewnić odpowiednią temperaturę podczas ładowania. Optymalną jest dość niska temperatura, jednak wystrzegać się należy uzupełniania energii na mrozie. To nie tylko wydłuży żywotność akumulatora, ale też ochroni go przed uszkodzeniem. Analogicznie jest ze zbyt wysoką temperaturą. Upały i nagrzane auto to niekoniecznie najlepszy czas na „tankowanie” energii. Wiele samochodów elektrycznych jest zabezpieczonych przez producentów i w skrajnych temperaturach nie od razu po podłączeniu do źródła prądu dochodzi do ładowania. Pierwszym etapem w takiej sytuacji jest ogrzanie lub schłodzenie akumulatora do temperatury, która umożliwi bezpieczne ładowanie.

Temperatura w czasie postoju

Chodzi oczywiście o temperaturę na zewnątrz pojazdu. Podobnie jak podczas ładowania, i tu baterie w elektrykach nie lubią skrajności. Szkodzą im zarówno niskie jak i wysokie wartości. Jednym słowem mróz i skrajny upał nie przedłużą nam czasu eksploatacji akumulatorów samochodu elektrycznego. Warto zatem zwrócić uwagę gdzie parkujemy kiedy na zewnątrz panują skrajne temperatury.

Poziom naładowania akumulatora

Każdy producent, zarówno samochodów miejskich, jak i tych stworzonych do dużych zasięgów, zaleca, by nie rozładowywać akumulatora do zera. Nic tak nie szkodzi naszym elektrykom, jak wyjeżdżenie energii do zera, a tym bardziej pozostawienie samochodu z krytycznym stanem baterii. W sposób drastyczny obniża to ich pojemność, przez co nie można liczyć na to, że takim autem pojeździmy dłużej. Analogicznie jest z górną granicą pojemności akumulatora. Zaleca się, by poziom naładowania nie przekraczał 80%. Oczywiście, nie tyczy się to każdorazowego ładowania, przed dłuższą trasą na pewno warto „zatankować do pełna”. Dobrze jest jednak pozostawić sobie kilka procent pojemności na energię, która odzyskiwana będzie podczas hamowania. Stosując tę metodę możemy liczyć, że baterie w pojazdach na prąd zyskają dłuższe życie. Podczas parkowania, także dłuższego, zalecany poziom energii to przedział pomiędzy 20 a 80% jego pojemności.

Sposób eksploatacji samochodu elektrycznego

Ma on duży wpływ na przedłużenie żywotności akumulatorów w samochodach elektrycznych. Mowa tu o ograniczeniu wykorzystania odbiorników prądu w aucie. Od razu dodam, że chodzi tu o trwały sposób jazdy, a nie sporadyczne takie użytkowanie. Ważne by w momencie dużego poboru prądu, np. podczas szybkiej jazdy na autostradzie, nie obciążać dodatkowo akumulatora klimatyzacją ustawioną na maksymalną opcję, czyli minimalna temperatura, jak również najwyższe obroty dmuchawy. Jeśli do tego włączymy głośną muzykę i podświetlimy ekran pokładowej nawigacji, okaże się, że nie tylko stracimy na zasięgu w czasie jazdy, ale też destrukcyjnie wpływamy na żywotność akumulatora w aucie elektrycznym. Mobilna stacja ładowania rozwiązuje problemy z ładowaniem samochodu. Posiadamy w ofercie, też stacje naścienne wallbox do ładowania samochodów elektrycznych.

Z racji tego, że koszt wymiany akumulatorów często przekracza wartość pojazdu, warto zastosować się do tych kilku wskazówek, dzięki którym będzie można dłużej cieszyć się jego eksploatacją.