0.00 
0
Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?

Tym, co przekonuje do zakupu samochodu elektrycznego, są przede wszystkim koszty eksploatacji. Nie da się bowiem ukryć, że wydatki ponoszone na ładowanie elektryka są znacznie niższe w porównaniu z kosztami tankowania zwykłego auta. Sprawdźmy zatem ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego.

Ładowanie elektryka – zwykłe gniazdko czy wallbox?

Najtańszym sposobem ładowania elektryka jest ładowanie przy wykorzystaniu zwykłego, domowego gniazdka. Płynie w nim prąd przemienny o napięciu 230V i natężeniu 16A, który pozwala na dostarczenie mocy rzędu 2-2,3kW w ciągu godziny. Biorąc pod uwagę, że koszt 1kWh to przeciętnie 0,55 gr, naładowanie średniej wielkości baterii samochodowej uszczupli nasz portfel zaledwie o 20 zł. Domowe ładowanie auta elektrycznego może być jeszcze tańsze ze względu na to, że – w zależności od miejsca zamieszkania – wielu dostawców oferuje niższe ceny energii nocą. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ładowanie przy wykorzystaniu gniazdka należy do czasochłonnych sposobów ładowania. 

Popularnym pojęciem wśród użytkowników aut elektrycznych jest tzw. wallbox. Wiele osób określa go jako ładowarkę naścienną prądu przemiennego, ale w rzeczywistości jest to przystawka, która ma za zadanie zwiększać natężenie prądu. Wallbox to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych. W zamian możemy jednak liczyć na zwiększenie mocy ładowania do 7,2 kW na godzinę.

Stacjonarne i mobilne stacje ładowania

Ładowanie samochodów elektrycznych przy pomocy stacjonarnych lub mobilnych stacji ładowania to rozwiązanie zarezerwowane dla tych, dla których zdecydowanie większe znaczenie ma czas ładowania, a nie jego koszty. Stacje te wykorzystują prąd stały i są w stanie zapewnić moc ładowania na poziomie od 25 do nawet 150 kW. Koszt 1 kWh wzrasta jednak w tym przypadku do około 2,50 zł. Korzystanie ze stacjonarnych i mobilnych stacji ładowania polecane jest zwłaszcza właścicielom aut elektrycznych o dużej pojemności baterii. Planując zakup samochodu elektrycznego z myślą o takim sposobie jego późniejszego ładowania, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy auto jest do tego odpowiednio przystosowane. Odpowiednia ładowarka samochodu elektrycznego jest ważna zakup ją w naszym sklepie.

Darmowe ładowanie aut elektrycznych?

Jeszcze do niedawna mieszkańcy stolicy mogli cieszyć się możliwością bezpłatnego ładowania samochodów elektrycznych. Wszystko za sprawą tamtejszego największego operatora ładowarek – firmy Innogy, która od kilkunastu lat udostępniała stacje ładowania zupełnie za darmo, choć jakość bezpłatnej usługi dla wielu osób nie była zadowalająca. Wraz z rokiem 2020 firma postanowiła wprowadzić płatność za korzystanie z jej urządzeń. Podobne systemy płatności wdrożyły lub wdrażają również inni operatorzy stacji ładowania, a zatem trzeba przygotować się, że posiadanie samochodu elektrycznego zawsze będzie wiązało się z kosztami jego ładowania.

Auto elektryczne to znaczne oszczędności. Aby były one jak największe, warto przemyśleć kwestie ładowania i być może zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.