0.00 
0
Jak ładować samochód elektryczny?

Jak ładować samochód elektryczny? Choć odpowiedź na to pytanie może wydawać się banalna, to wraz ze zwiększającą się popularnością tego rodzaju pojazdów pojawiały się różne możliwości ich ładowania. Coraz szerszy dostęp do stacji dla elektryków wymusza na użytkownikach decyzję, która z metod uzupełniania energii w akumulatorach jest dla nich najlepsza. Jeśli dodamy do tego dodatkowe akcesoria dostępne na rynku, okaże się, że sposobów do wyboru jest kilka.

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

To bodaj najpopularniejsza metoda, z którą użytkownik spotyka się na co dzień. Wynika głównie z dostępności, jak również z najniższego kosztu „tankowania” elektryka. Wszak każdy właściciel dysponuje możliwością podłączenia swojego pojazdu do gniazdka elektrycznego. I choć jest to proces najbardziej czasochłonny, to istnieją już możliwości, dzięki którym czas ten można skrócić. Ale od początku..

Istnieją trzy popularne metody ładowania samochodu elektrycznego w domu:

  • za pomocą gniazdka elektrycznego 230V;
  • z gniazdka elektrycznego 230v za pomocą dedykowanej ładowarki;
  • dzięki złączu siłowemu 400V za pomocą wallbox-a;

Ładowanie auta elektrycznego z gniazdka 230V

Pierwsza z tych metod jest najbardziej popularna. Wynika to z szerokiej dostępności gniazd elektrycznych 230V, które znajdują się w każdym domu i garażu. Sposób ten jest czasochłonny, z racji małej mocy, którą uzyskamy z domowej sieci elektrycznej oraz możliwości samego pojazdu. Jest to przedział rzędu 2,2 – 3 kW. Jak łatwo obliczyć, akumulator o pojemności 30 kWh ładować się będzie, w optymistycznej wersji, 10 godzin. Jest to jednak doskonała metoda dla osób, które ze swojego elektryka korzystają w sposób ograniczony, np. dojeżdżając do pracy lub wybierając się na zakupy.

Ładowanie „elektryka” za pomocą ładowarki 230V

To drugi z popularnych sposobów ładowania samochodu elektrycznego. Dzięki dedykowanej ładowarce moc, którą zasilamy akumulatory oscyluje wokół 7 kW. Ładowanie akumulatora o pojemności 30 kWh wymaga podłączenia go na około 4 godziny. Tego rodzaju urządzenie zasilane jest prądem jednofazowym, dzięki czemu jego obsługa jest prosta i uniwersalna w zastosowaniu. Trzeba się już tu jednak liczyć z koniecznością zakupu takiej ładowarki, co może odstraszyć potencjalnego użytkownika. Ceny zaczynają się od 2 tyś złotych, jednak w przypadku osób, którym zależy na skróceniu czasu ładowania, urządzenie to z pewnością przypadnie do gustu. Ważne jest, by przed montażem ładowarki zasięgnąć opinii elektryka, czy jest ona dopasowana do domowej instalacji elektrycznej.

Ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka 400V

Złącze siłowe 400V daje nam oszczędność.. czasu. Dzięki zastosowaniu popularnych ładowarek typu wallbox, moc ładowania wynosi tu od 6 do 22 kW. Dzięki temu, wspomniany już akumulator o pojemności 30 kWh, uzupełnimy energią w ciągu 1,5 do 5 godzin. To dobre rozwiązanie dla osób, które często korzystają z samochodu elektrycznego i nie mogą sobie pozwolić na postawienie go w garażu na pół, czy nawet całą dobę. Podobnie jak przy ładowarkach zasilanych napięciem 230V, ważne jest by wallbox był dopasowany do możliwości instalacji elektrycznej, do której zostaje podłączony. Mobilna stacja ładowania rozwiązuje problemy z ładowaniem samochodu.

Ładowanie samochodu elektrycznego w trasie

To z pewnością droższy sposób na naładowanie „elektryka”. Choć w trasie z dnia na dzień przybywa ładowarek, przez co dostęp do nich jest coraz łatwiejszy, to trzeba wziąć pod uwagę fakt, że firmy udostępniające popularne słupki muszą na nich zarobić. Jak zatem ładować samochód elektryczny w trasie?

Do dyspozycji mamy także trzy popularne metody:

  • gniazdka 230V;
  • ładowarki 230V o zwiększonej mocy;
  • ładowarki prądu stałego.

Pierwsze rozwiązanie trudno nazwać ładowarką, jednak jest popularne w miejscach publicznych. Wiele hoteli, jak również centrów handlowych ma wydzielone stanowiska, dla aut elektrycznych, na których – w trakcie zakupów lub odpoczynku, z powodzeniem możemy podładować akumulatory w swoim samochodzie. Posiadają one moc zwykłego gniazdka 230V (do 3,7 kW), przez co trudno liczyć na szybkie uzupełnienie energii. Posiadamy w ofercie, też stacje naścienne wallbox do ładowania samochodów elektrycznych.

Innym rozwiązaniem są słupki i stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych, które znajdziemy także na wielu stacjach paliw. To ładowarki o mocy 3,7 do 22 kW, dostosowane do szybkiego ładowania samochodów w trakcie podróży. Posiadają niezbędne zabezpieczenia, jednak czas procesu nie należy do najkrótszych. Biorąc pod uwagę fakt, że jadąc np. na wakacje, zależy nam na szybkim osiągnięciu celu podróży, nie jest to najlepsze rozwiązanie na ładowanie akumulatorów w samochodzie.

Najlepszą metodą, choć i najdroższą, są ładowarki prądu stałego, które w Polsce osiągają moc do 150 kW. Uzupełnienie energii tą metodą trwa naprawdę krótko. Nie zaleca się jej jednak do ciągłego stosowania, z powodu szybkiego zużywania się akumulatorów. Każdy producent samochodów elektrycznych zaleca, by ładować je z minimalną mocą, rozkładając proces w czasie. Trudno jednak ten sposób ładowania stosować w trasie, gdzie każdy chciałby przejechać wyznaczony dystans jak najszybciej. Zakładając, że proces uzupełnienia energii w akumulatorach nie jest jednostajny (pod koniec procesu następuje ładowanie coraz mniejszym prądem), 30 kWh baterię jesteśmy w stanie uzupełnić w 100% w przeciągu około 20 minut. To doskonała metoda na krótki odpoczynek w drodze, połączony z kawą i posiłkiem.