0.00 
0
Ile przejedzie samochód elektryczny?

Ile przejedzie samochód elektryczny? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Jest tu bowiem kilka czynników, które mają duży wpływ na dystans, który pokona tego typu auto. Z całą jednak pewnością powiedzieć możemy, że zasięgi te zwiększają się z roku na rok, ponieważ jest to jedna z najważniejszych cech elektryka, na którą nacisk kładą producenci. Dokładają oni wszelkich starań do wdrażania nowych technologii zarówno w produkcji i użytkowaniu akumulatorów, jak również w zużycie prądu przez sam pojazd. Mobilna stacja ładowania rozwiązuje problemy z ładowaniem samochodu.

Jaki jest zasięg aut elektrycznych?

Nim zaczniemy wskazywać konkretne wielkości, warto wymienić kilka czynników, które mają wpływ na dystans, jaki pokonać mogą elektryki. Wśród nich znajdują się:

  • pojemność i stopień zużycia akumulatorów
  • rodzaj trasy – miasto bądź trasa;
  • styl jazdy;
  • masa pojazdu;
  • rekuperacja energii przy hamowaniu;
  • użycie podczas jazdy odbiorników prądu typu radio, nawigacja, klimatyzacja czy ogrzewanie.

Pojemność akumulatorów – najważniejszy czynnik zasięgu samochodów elektrycznych

Z uwagi na fakt, że opisujemy tutaj samochody elektryczne, ten czynnik jest zdecydowanie najważniejszy. Choć jest w ścisły sposób powiązany z masą pojazdu oraz jego gabarytami, rzeczą wiadomą jest, że pojemność akumulatorów w samochodzie elektrycznym definiuje jego możliwości w zakresie pokonywanego dystansu. Sprawa jest oczywista – im większa pojemność, tym większe możliwości.

Rodzaj trasy – w którym przypadku akumulator wytrzyma dłużej?

W przeciwieństwie do samochodów z tradycyjnym napędem spalinowym, zasięg pojazdu elektrycznego znacznie zwiększy się w terenach miejskich, zabudowanych. Dlaczego? Przede wszystkim podczas postoju samochód nie zużywa energii. Prawdą jest, że nie pokonuje też w takich chwilach żadnych odległości, jednak jazda z mniejszą prędkością oraz częste hamowanie sprawia, że akumulator w trakcie jazdy miejskiej jest znacznie mniej obciążony i częściej doładowywany dzięki odzyskowi energii w trakcie zwalniania. Posiadamy w ofercie, też stacje naścienne wallbox do ładowania samochodów elektrycznych.

Styl jazdy – z ciężka nogą nie licz na maximum zasięgu

Tu sytuacja jest jasna. Jeśli gwałtownie przyspieszamy, wykorzystujemy maksymalna moc silnika i jeździmy chaotycznie, nie ma co liczyć na oszczędność prądu w akumulatorach naszego elektryka. Analogicznie jest z silnikami spalinowymi. Gdy właściciel charakteryzuje się „ciężką nogą” spalanie może znacznie wykroczyć poza normę podawaną przez producenta samochodu.

Masa pojazdu – przeładowanie auta nie służy oszczędnościom

Fizyki się nie oszuka. Im cięższy pojazd, tym więcej potrzeba energii by ruszyć go z miejsca i utrzymać jego prędkość. Nie warto zatem przeładowywać pojazdów elektrycznych, zwłaszcza tych mniejszych, gdzie pojemność akumulatora jest dobierana do ich niewielkiej wagi. W sposób oczywisty zmniejszamy wtedy zasięg takiego samochodu, jak również skracamy czas eksploatacji akumulatorów.

Rekuperacja energii w samochodzie elektrycznym – co to takiego?

To nic innego jak odzysk energii w trakcie hamowania. O ile do rozpędzenia elektryka zużywana jest energia zasilająca silnik, o tyle podczas hamowania ten zamienia się w wysokowydajny alternator, który podczas zwalniania i hamowania produkuje energię elektryczną. Wydajność jest różna u każdego producenta, jednak w jeździe miejskiej daje to kilka, do kilkunastu kilometrów zasięgu pojazdu więcej niż przewidują normy.

Odbiorniki prądu – czy klimatyzacja, ogrzewanie i nawigacja skrócą zasięg auta?

Odpowiedź jest oczywista. Tak. O ile w samochodach z silnikami spalinowymi alternator produkujący prąd zasilany jest przez sam motor, o tyle w samochodach elektrycznych wszystko działa na prąd z akumulatora. Cicha muzyka umilająca nam podróż nie skróci nam drastycznie zasięgu pojazdu, ale już głośna i dudniąca – owszem. Analogicznie jest z ogrzewaniem i klimatyzacją, które do prawidłowego działania potrzebują mnóstwo energii. Im cieplej zimą, bądź chłodniej latem chcemy mieć, tym większe będzie zużycie prądu. A to skróci nam potencjalny zasięg pojazdu.

Przykładowe zasięgi popularnych samochodów elektrycznych – wg producenta

Ile przejedzie samochód elektryczny? Poniżej tabela, w której wymieniliśmy kilka popularnych w Polsce samochodów elektrycznych z ich zasięgami podanymi przez producentów.

 MARKA POJAZDUZASIĘG wg danych producenta
1.Mazda MX 30200 km
2.BMW i3235 km
3.Skoda Citigo e-iV260 km
4.VW eUp!260 km
5.Nissan Leaf270 km
6.Lexus UX 300e300 km
7.VW e-Golf300 km
8.Opel Corsa-e330 km
9.Audi e-Tron 50 quattro336 km
10.Renault ZOE R-135386 km
11.Porsche Taycan 45407 km
12.Tesla Model 3 Standard409 km
13.Jaguar I-Pace470 km
14.VW ID.3 ProS550 km
15.Tesla Model X Long Range610 km