0.00 
0
Gdzie naładować samochód elektryczny?

Gdzie naładować samochód elektryczny? To pytanie z pewnością często zadają sobie właściciele tych nowoczesnych pojazdów. O ile stacji benzynowych w Polsce jest pod dostatkiem, to takie, które posiadają złącze do ładowania elektryków wciąż pozostają w mniejszości. Wszystko też zależy od sposobu w jaki eksploatujemy auto akumulatorowe. Nie każdy bowiem zmuszony jest do korzystania z szybkich ładowarek, które do najtańszych wszak nie nalezą. Stąd i różne sposoby, jak również miejsca, gdzie można naładować samochód elektryczny. Z pewnością najwygodniejszym i najtańszym sposobem pozostaje. Mobilna stacja ładowania rozwiązuje problemy z ładowaniem samochodu.

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu

To także najpopularniejszy sposób na uzupełnienie energii w akumulatorach. Choć standardowa metoda ładowania nie należy do najszybszych, to pozostawienie samochodu elektrycznego podłączonego do gniazdka w garażu na noc, z pewnością jest sposobem wystarczającym. Kilka, czy nawet kilkanaście godzin ładowania pozwoli w pełni uzupełnić zapas energii, co przy dzisiejszych zasięgach elektryków pozwala na pokonanie 300-350 km. Jeśli eksploatacja pojazdu to głównie dojazdy do pracy, można przyjąć, że wystarczające będzie ładowanie akumulatorów w domu nawet raz w tygodniu. To wygodna i bezpieczna forma uzupełniania energii w samochodzie, przy czym pozostaje też najtańsza. Warto tu nadmienić, że producenci tego rodzaju pojazdów zalecają dłuższe ładowanie mniejszym prądem, co w konsekwencji ma znacznie przedłużyć żywotność akumulatorów. Co jednak, kiedy wybieramy się w podróż? Gdzie wtedy naładować samochód elektryczny?

Gdzie naładować samochód elektryczny w trasie?

W Polsce jest już kilkaset punktów ładowania pojazdów elektrycznych. W dużej części są to stacje, w których w stosunkowo krótkim czasie (około 45 minut) można uzupełnić energię w akumulatorach do poziomu 80%. W rzeczywistości pozwala to na przejechanie większości docelowej trasy. Popularne „słupki” do ładowania aut elektrycznych w większości znajdują się na stacjach benzynowych, w specjalnie do tego wyznaczonych strefach. Z miesiąca na miesiąc, wraz ze zwiększającą się popularnością takich samochodów, rośnie też ilość ładowarek. W pierwszej kolejności operatorzy starają się umieszczać je wzdłuż tras o największym natężeniu ruchu, czyli przy autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Jest to logiczne, bowiem tam właśnie występuje największe zapotrzebowanie na ładowarki samochodowe. Z drugiej strony operatorom stawiającym stacje ładowania też zależy na zyskach, jakie osiągają sprzedając prąd potrzebującym właścicielom pojazdów elektrycznych. Ładowanie samochodów elektrycznych w trasie przestaje być zatem problemem w Polsce.

Inne miejsca, gdzie naładujesz swój samochód elektryczny

Coraz popularniejsze staje się udostępnianie ładowarek do samochodów elektrycznych w miejscach o przeznaczeniu komercyjnym. Często jest to zwykłe gniazdko elektryczne 230V, czasami nawet 400V. Gdzie je znaleźć?

Popularność aut elektrycznych wykorzystuje się na przeróżne sposoby. Jednym z miejsc, gdzie warto pytać o możliwość ładowania akumulatorów są hotele. Tam właśnie często spotkać można specjalne stanowiska parkingowe dla samochodów elektrycznych, gdzie udostępnione są złącza ładowarek lub gniazdka elektryczne. Takie rozwiązania często spotkać można na terenie sklepów i galerii z dużymi parkingami, gdzie podczas zakupów można podładować swoje auto. Nie zawsze ilość takich stanowisk jest wystarczająca, jednak jest to coraz popularniejsza forma przyciągania Klientów. Kolejną lokalizacją stają się parkingi przed biurowcami i zakładami pracy, gdzie pracodawcy udostępniają darmową możliwość uzupełnienia energii w akumulatorach elektryków. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie. Ładowanie samochodu elektrycznego w trakcie pracy, nawet prądem zmiennym 230V jest wystarczające by bez obaw wrócić do domu i dojechać do firmy dnia następnego.

Można śmiało przyjąć, że problem gdzie naładować samochód elektryczny będzie coraz mniejszy. Wzrost popularności takich aut z pewnością przełoży się na coraz to większą ilość punktów, gdzie będzie to możliwe, także darmo.